Omrop Fryslân

Durk Bonnema zit al 67 jaar bij de fanfare: "Het geeft een rijk gevoel"

Durk Bonnema
© Omrop Fryslân
"Je maakt met elkaar muziek ten goede van de gemeenschap", zo vertelt de 78-jarige Durk Bonnema. Hij speelt het grootste deel van zijn leven bij De Bazuin in Tzummarum.
"We treden op bij kaatspartijen, bij de intocht van Sinterklaas, wij begeleiden kerkdiensten en zijn bij het dorpsfeest. Zonder muziek wordt het een hele dode gemeenschap."
"Het is onderdeel van mijn leven. Op de maandagavond als we repeteren, dan ben ik hier. Er is niets anders op de maandag."
Hij was nog maar 12 jaar oud toen hij bij de fanfare kwam. Bonnema komt uit een echte korpsfamilie. "Mijn vader was bij het korps en bijna alle broers en zussen."
Je bent met elkaar en laat elkaar niet vallen.
Durk Bonnema, muzikant van De Bazuin
Of hij een keuze had?
"Nee, ik kreeg een instrument en er werd niet over gesproken. Maar blijkbaar had ik er wel plezier in want ik ben er altijd bijgebleven."
"De Bazuin is een echt familiekorps. Er zijn zoveel mensen die met elkaar verbonden zijn: broers en zussen, schoonzussen en zwagers, neven en nichten."
Repetitie van de fanfare De Bazuin in Tzummarum
© Omrop Fryslân, Wendy Kennedy
"Je bent met elkaar en laat elkaar niet vallen. Als er wat is met ziekte of wat ook maar, dan gaat er een kaart rond en zet iedereen zijn naam erop. Het is een mooie sfeer."

Geld voor cultuur

Vorig jaar gaven Friese gemeenten bij elkaar opgeteld 65 miljoen euro uit aan cultuur. Dat lijkt veel, maar dat is twee procent van de totale uitgaven.
De Waddeneilanden geven per inwoner het meest uit aan cultuur. Daarna komen Leeuwarden (€ 142) en Súdwest-Fryslân (€ 134). Achterkarspelen (€ 17) en De Fryske Marren (€ 14) staan onderaan.
Een klein deel van de cultuuruitgaven gaat naar de 200 Friese muziekverenigingen.
Bonnema heeft veel mooie herinneringen aan zijn tijd bij het korps.
"Zo gingen we met Koninginnedag door de straat. Dat was wat in het dorp. Dan werd er na de tijd gehost voor het café en later kochten we een ijsje. Als kind vond ik dat prachtig."

Bijzondere projecten

Hoogtepunt van de laatste jaren zijn bijzondere projecten, zo vindt Bonnema. Zoals de Oergong in 2022, een muziekvoorstelling bij de zeedijk met componist Sytze Pruiksma.
De Oergong bij het Wad in 2022
© Goffe Jensma
"Dat was hartstikke mooi! Een week lang muziek maken en dan 's avonds nog even met elkaar zitten in de tent. Dat is ook belangrijk hè."

Geld voor muziekverenigingen

Er zit een groot verschil tussen de steun van gemeenten aan korpsen in Fryslân. De ene gemeente geeft wel structureel geld en de andere maar eenmalig met verschillende regelingen als er een evenement is bijvoorbeeld.
Volgens Keunstwurk en de muziekkoepel OMF zijn de gemeenten Noardeast-Fryslân, Smallingerland en Súdwest-Fryslân het meest royaal.
De Fryske Marren, Smallingerland en de Waddeneilanden geven het minst. Maar De Fryske Marren heeft nog wel een muziekschool en Leeuwarden bijvoorbeeld niet meer. Dus de laatste gemeente geeft in verhouding niet veel, volgens het OMF.
De fanfare neemt een hele belangrijke plaats in het leven van Bonnema in. Maar ook voor de gemeenschap vindt hij het onmisbaar.
"Als de fanfare niet bij de intocht van Sinterklaas, het kaatsen of het dorpsfeest speelt? Wat zou het dan nog zijn? Wat is een gemeenschap zonder muziek? Maar dat geldt voor heel veel cultuur."

Gemeente Waadhoeke

Gemeente Waadhoeke, waar het korps van Tzummarum onder valt, zit volgens het OMF in de middenmoot als het gaat om steun aan de korpsen.
Bij De Bazuin voelen ze dat de gemeente gunstig tegenover de korpsen staat. Wel moeten ze bij subsidieaanvragen aan steeds meer zaken voldoen.
Durk Bonnema sit al 67 jier by de fanfare: "It jout in ryk gefoel"
Daarbij valt te denken aan dat een project inclusief of vernieuwend moet zijn of de jeugd erbij moet betrekken.
Ook is niets vanzelfsprekend, zo merkten ze een paar jaar geleden. De Bazuin haalt al jaren oud papier op. Dat zijn onmisbare inkomsten.
Maar de gemeente wilde dat een paar jaar geleden anders organiseren. Bij De Bazuin zijn ze hier toen voor op de bres gesprongen en hebben dit voornemen weten te keren.

Stem voor cultuur

Als Bonnema volgende week naar de stembus gaat, dan houdt hij bij het geven van zijn stem zeker in het achterhoofd wat een partij voor cultuur betekent.
"Het is belangrijk dat de politiek weet waar het geld heen moet."

Verkiezingsserie

Woensdag 18 maart gaan we weer naar de stembus voor de gemeenteraadsverkiezingen. Omrop Fryslân kijkt hierop vooruit met vijf verhalen die door de provincie heen spelen.
Wat doen gemeenten om mensen met een smalle beurs te helpen, hoe gaan ze met de woningbouw om of krijgt de cultuursector nog wel genoeg steun van de gemeente? Lees deze verhalen en volg het verkiezingsnieuws hier.

Omrop Fryslân is ook via WhatsApp te volgen. Via ons WhatsApp-kanaal sturen we je interessante berichten en video’s uit Fryslân en blijf je op de hoogte. Abonneer je hier.