Omrop Fryslân

Geadopteerde Franeker woont weer in Indonesië, maar "ik voel me Fries"

Theo met zijn kinderen Jennifer (16) en Sam (12)
© Privéfoto
Het leven kan raar lopen. Zo'n 42 jaar geleden werd een baby uit Indonesië naar Fryslân gehaald. Hij kreeg de naam Pieter Theo Burggraaff en werd in het Fries opgevoed. Tegenwoordig woont hij op Bali. Wat is zijn verhaal?
De Indonesische hoofdstad Jakarta is de plek waar hij werd geboren. Toen hij zes weken oud was, werd hij geadopteerd uit een weeshuis. Daar weet hij niets meer van, vertelt hij zelf.
Zijn vader en moeder woonden in Franeker. Pieter Theo, die zichzelf kort gezegd ook wel Theo noemt: "Mijn vader en moeder zijn Friezen. Ik ben opgevoed in de Friese taal, dus ik voel me echt een Fries."

Vaderland

Kan hij zeggen dat hij terug is in zijn vaderland, nu hij op Bali woont? "Nou ja, mijn vaderland, mijn vaderland...", zegt Theo een beetje aarzelend. Indonesië is gewoon het land waar hij geboren is.
Pieter Theo met zijn tweede vrouw, zijn moeder en zijn vader Jelle Burggraaff
© Privéfoto
Een jaar of twintig geleden wilden zijn Friese ouders wel eens met het hele gezin naar Indonesië. Theo zag daar niet veel in. Te warm en te ver weg. Maar het ging wel door en hij ging mee.
Toen hij daar eenmaal was, was hij om: "Het zag er allemaal mooi uit. En het was relaxter dan in Nederland. Na die vakantie ben ik binnen drie maanden teruggegaan, toen naar Bali. Eigenlijk ben ik daarna niet meer teruggegaan (naar Nederland, red.)."
Straat in Denpasar
© Shutterstock
Sinds 2008 woont hij op Bali, nu in de hoofdstad Denpasar met zijn Balinese vrouw en vijf honden. Met zijn eerste Balinese vrouw van wie hij is gescheiden, heeft hij twee kinderen. Die wonen bij de moeder.
Hij heeft geen grote behoefte gehad om zijn biologische familie te zoeken. "Ik heb dat nooit echt gevoeld." Zijn Friese ouders zijn zijn ouders.
Ik voel mij hier thuis, maar ik voel mij nog wel altijd verbonden met Franeker en met Fryslân.
Theo Burggraaff op Bali
Hij zou zijn biologische ouders misschien wel eens kunnen opzoeken om te vertellen dat hij goed terecht is gekomen. Maar dat is zeker niet de reden dat hij in Indonesië woont. "Nee, absoluut niet."
Sterker nog: zijn manier van denken en doen zijn meer Nederlands of Fries dan Indonesisch. Hij heeft iets van twee werelden. "Ik voel me hier thuis (op Bali, red.), maar ik voel me nog wel altijd verbonden met Franeker en met Fryslân."
Op vakantie in Italië bij het Gardameer met de familie
© Privéfoto
Terugverhuizen naar Fryslân of Nederland wil hij niet. Het woont mooi op Bali. "En het weer is hier net even wat beter dan in Fryslân", zegt hij met onderkoelde humor.
Hij legt uit: "Er zijn twee seizoenen. Of het regent of het is te heet." Die warmte kan hij niet zo goed aan wennen, vooral niet als het met kerst over de dertig graden is.
Bij de nieuwe loods met twee zakenrelaties, uit China en uit Jakarta
© Privéfoto
Theo heeft in al die jaren langzamerhand zijn voeten onder het gat gekregen en zijn eigen bestaan opgebouwd op Bali. "Ik ben gekomen met niets."
Hij heeft maatschappijleer gestudeerd en stortte zich eerst maar op het lesgeven aan expatkinderen.
Nu heeft hij een bedrijf dat fitnessapparatuur maakt. Hij heeft dit uitgebreid met nieuwbouw. Zijn bedrijf beslaat nu twee loodsen van 1.500 vierkante meter. Dertig mensen werken voor hem. "Ik heb best wel een aardig bedrijf opgebouwd."
Theo (helemaal rechts) met familie op vakantie in Italië
© Privéfoto
Voor hemzelf is het hard werken, al ligt het werktempo over het algemeen lager dan in Nederland. Maar wat het makkelijker maakt, is dat er minder regels zijn.

Ben jij een Fries in het buitenland? Of ken je een?

We willen graag je verhaal horen. Op omropfryslan.nl/fryskeflagge vind je meer informatie. Je kunt ook mailen naar goeiemiddei@omropfryslan.nl.
Liever de belevenissen verteld door de Friezen buiten Fryslân zelf horen? Luister dan op dinsdagmiddag om ongeveer 15:10 uur naar het radioprogramma Goeiemiddei. Hun verhalen kun je op de zondag daarna nalezen op de website en de app van Omrop Fryslân.
Alles gaat dus wat makkelijker. Er zijn veel minder regels dan in Nederland en het tempo is wat kalmer. Maar voelt hij zich nu Indonesiër of Fries? Daar is hij duidelijk over: Fries.
Hij mist de Friese taal wel. "Ik kan tegen de Indonesiërs niet zomaar een beetje Fries beginnen te praten. Dat verstaan ze niet en dan komt het niet goed met mijn bedrijf. Maar de taal en de humor zijn wel dingen die ik mis."

Omrop Fryslân is ook via WhatsApp te volgen. Via ons WhatsApp-kanaal sturen we je interessante berichten en video’s uit Fryslân en blijf je op de hoogte. Abonneer je hier.