Omrop Fryslân

Gaswinning boven Schiermonnikoog krijgt geen groen licht

Gaswinning in de Noordzee boven Ameland
© ANP
Er mag voorlopig geen gas gewonnen worden op de Noordzee boven Schiermonnikoog. Dat heeft de rechtbank in Den Haag bepaald in een zaak die was aangespannen door diverse natuurorganisaties tegen het bedrijf ONE-Dyas.
De rechtbank heeft de omgevingsvergunning voor de aanleg van het boorplatform vernietigd. "Als de staatssecretaris van Economische zaken en Klimaat het project alsnog wil laten doorgaan, zal hij eerst de gebreken in de verleende omgevingsvergunning moeten herstellen", zo blijkt donderdag uit de uitspraak.
De eisende partijen krijgen van de rechtbank gelijk als het gaat om stikstof en zeezoogdieren. "Er is tijdens de aanlegfase sprake van stikstofdepositie die significante gevolgen kan hebben voor natuurwaarden. De rechtbank vindt de methode om die gevolgen te compenseren, de aankoop van stikstofrechten van drie boerderijen, niet juist."

Gasveld boven Schier

ONE-Dyas wil gas winnen uit het zogenaamde gasveld NO5-A. Dat ligt twintig kilometer ten noorden van Schiermonnikoog in de territoriale wateren van Nederland en Duitsland. Het bedrijf kreeg in 2022 een vergunning van staatssecretaris Vijlbrief van Mijnbouw om daar gas te winnen. Ook de Duitse deelstaat Nedersaksen gaf een vergunning af.
De bovenkant van het boorplatform is deze week nog afgemaakt bij HSM in Schiedam
© HSM Offshore Energy
Gaswinning op de Noordzee is al jaren omstreden. Milieuorganisaties in Nederland en Duitsland zijn bijvoorbeeld bang voor schade aan de riffen en ecosystemen onder water. De Waddeneilanden zijn bang voor de gevolgen voor het toerisme en de mogelijke gevolgen van bodemdaling.
ONE-Dyas is het grootste particuliere Nederlandse exploitatie- en productiebedrijf op het gebied van gas en olie. Het bedrijf is met een mondiale productie van 35.000 vaten per dag een prominente speler.
In tegenstelling tot de NAM, met Shell en Exxon-Mobil als grootste aandeelhouders, is ONE-Dyas in handen van private aandeelhouders. Dat zijn onder andere de familie Fentener van Vlissingen, oud-bankier Rijkman Groenink en olie-ondernemers Marcel van Poecke en Jan Onderdijk.
In het verleden vierde Greenpeace actie bij de installaties waar proefboringen werden gedaan, en op Schiermonnikoog werd gedemonstreerd. Burgemeester Ineke van Gent heeft zicht ook altijd uitgesproken tegen gaswinning op de Noordzee.
ONE-Dyas kan nog tegen de uitspraak in hoger beroep gaan bij de Raad van State.

Omrop Fryslân is ook via WhatsApp te volgen. Via ons WhatsApp-kanaal sturen we je interessante berichten en video’s uit Fryslân en blijf je op de hoogte. Abonneer je hier.