Omrop Fryslân

Gratis koffiezetapparaat en flessenpost: bedrijven strijden tegen personeelskrapte

Er worden grote schermen ingezet om mogelijke sollicitanten in te pakken
© Omrop Fryslân, Earryt Sijens
De personeelskrapte bij bedrijven is bijna overal wel te merken, en dat kan volgens het Sociaal Cultureel Planbureau nog wel twee decennia aanhouden. Werkgevers worden daarom gedwongen om naar oplossingen te zoeken, zo ook bij Friese bedrijven.
Bij koffie- en theefabriek UCC Coffee in Bolsward werken bijna tweehonderd mensen in vaste dienst en nog eens tachtig via een uitzendbureau. Toch is dat nog steeds te weinig. De productie kan soms niet doorgaan, omdat er niet genoeg mensen aan het werk zijn.
Gratis koffiezetapparaat en flessenpost: bedrijven strijden tegen personeelskrapte
"De koffie rolt van de band dankzij onze medewerkers, en daar zit nu ook de uitdaging", zegt HR-directeur Han Meij van de koffie- en theefabriek. "De krapte op de arbeidsmarkt, daar hebben wij echt last van. Het is dus niet vanzelfsprekend dat hier iedere dag koffie van de band rolt."

Robots en gratis koffie

In het bedrijf worden ook veel robots ingezet, maar die kunnen volgens Meij niet het personeel vervangen.
"Robotisering is een van de antwoorden op personeelskrapte. En het is niet zo dat een robot een medewerker vervangt en dat we die dan moeten ontslaan. Alles behalve dat. Want die medewerker die we daarmee uitsparen, hebben we nodig aan de verpakkingslijnen. We hebben zoveel werk, dat die robots ons daarbij kunnen helpen."
Het bedrijf doet veel om personeel te krijgen en te houden, zegt Meij. Medewerkers krijgen opleidingen aangeboden en er is een eigen cao. Nieuwe medewerkers krijgen zelfs een koffiezetapparaat en een jaar lang gratis koffie.
De inpakrobot van de koffiefabriek
© Omrop Fryslân
Het bedrijf doet veel om personeel te krijgen en te houden, zegt Meij. Medewerkers krijgen opleidingen aangeboden en er is een eigen cao. Nieuwe medewerkers krijgen zelfs een koffiezetapparaat en een jaar lang gratis koffie.

Flessenpost

De werkgevers proberen dus om de voorwaarden zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Ook de campagnes worden steeds groter: bijvoorbeeld voor verpakkingsbedrijf Rievèra Drachten.
"Heel veel mkb-bedrijven maken prachtige dingen, maar ze zijn heel onbekend", zegt campagneleider Pieter Dijkhuis. Daarom gaat hij vandaag met medewerkers van het bedrijf de straat op om campagne te voeren. Voorbijgangers krijgen een flesje met daarin de vacatures.
Op twee grote schermen op een busje presenteerde het bedrijf zich. "Er is een overschot aan vacatures en dat moet je zelf laten zien. Dat doen we vandaag."

Omrop Fryslân is ook via WhatsApp te volgen. Via ons WhatsApp-kanaal sturen we je interessante berichten en video’s uit Fryslân en blijf je op de hoogte. Abonneer je hier.