Groen licht van minister voor vrije school in Leeuwarden
De eerste vrije school voor voortgezet onderwijs van Fryslân kan los. Het ministerie van Onderwijs heeft akkoord gegeven, laten de initiatiefnemers weten. In augustus 2027 wil de school de deuren openen.
Luuk Dijkhuis zat al een week in spanning: uiterlijk 1 juni zou de minister beslissen. "We waren in hoopvolle verwachting."
Maandag zagen Dijkhuizen en zijn kompanen dat het initiatief goedgekeurd was. Nu de beslissing er ligt, wil de school verder met het opstellen van de onderwijsstrategie, het veiligheidsplan en het personeelsbeleid.
Op zoek naar een locatie
De gemeente Leeuwarden moet nu actief op zoek naar een locatie voor de nieuwe school, nu de toestemming binnen is.
"Het mooiste zou zijn als we in november op onze eerste open dag al iets hebben. We zijn op zoek naar een locatie waar ruimte is voor groei, zodat we niet op zoek hoeven naar een nieuwe locatie als we een eerste of tweede leerjaar hebben."
Vrije scholen
In het schooljaar 2024-2025 waren er 133 vrije scholen in Nederland, waarvan 31 voor voortgezet onderwijs.
De scholen worden ingericht naar de denkwijze van Rudolf Steiner, de grondlegger van de antroposofie. Hij stelde dat de mens gezien moet worden als één geheel van lichaam, ziel en geest. Op vrije scholen is het motto leren met hoofd, hart en handen.
Naast de traditionele vakken worden vakken als dans en handenwerk aangeboden.
Eerder hadden de initiatiefnemers 234 steunverklaringen voor de mavo en 217 voor de havo ingezameld. Of al die mensen uiteindelijk ook hun kinderen naar Freya zullen sturen, is de vraag. "We hebben geen zekerheid."
De school hoopt te beginnen met zo'n 100 kinderen, wat neer zou komen op vier klassen op mavo- en havoniveau.
Later hopen ze ook onderwijs op vwo-niveau aan te bieden. Het aanbieden van de beroepsgerichte niveaus basis en kader is volgens Dijkhuis wel een wens, maar ligt ingewikkelder. Van alle vrije scholen in Nederland worden die niveaus alleen aangeboden in Rotterdam.
Docenten
Dijkhuis zegt dat verschillende docenten zich bij de vrije school in oprichting hebben aangemeld, omdat ze wel les willen geven. Aanvankelijk zal de school zo'n vijf tot zes nodig hebben.
De docenten denken mee over de inrichting van het lesprogramma. "Dat is vrijwilligerswerk. Uit deze groep zullen we uiteindelijk ook mensen kiezen die we uitnodigen voor een sollicitatie."
De school krijgt pas komende zomer financiering van het ministerie. "Tot die tijd moeten we onze eigen broek ophouden."
Volgens Dijkhuis komt dat goed, want er is veel geld opgehaald bij sponsoren.
Om goed op te starten wil Freya fuseren met de koepelorganisatie Vrije School Noord- en Oost-Nederland (VSNON). Via die organisatie zijn zaken als leerlingvolgsystemen, planning, controle en administratie goed geregeld.