Sterre uit Workum durfde bijna niets meer, maar nu maakt ze werelden vol fantasie
"Al sinds mijn jonge jaren strijd ik tegen depressie." Zo begint Sterre Cnossen uit Workum haar verhaal. Op een gegeven moment was het zo erg dat ze het geluk niet meer zag.
Ze kon niet meer genieten van haar twee jonge kinderen. Sterre kon wel voor de kinderen zorgen, maar ze kon ze niet geven wat ze graag wilde geven.
Je kunt het zo gek niet bedenken of ik was er bang voor, echt heel vreselijk.
"De woorden die mij nog het meest pijn deden waren: 'Sterre, je bent geen goede moeder'", vertelt ze.
"Toen heb ik tegen mijn man gezegd dat hij beter een andere vrouw kon zoeken om voor de kinderen te zorgen. Want ik gun ze het allerbeste en ik vond niet dat ik dat was."
Opname in een kliniek
Eind 2024 besluit Sterre vrijwillig om zich op te laten nemen in een kliniek in Venray, het 'Centrum voor Angst & Dwang', waar met een grote verscheidenheid aan therapieën wordt geprobeerd om mensen beter te maken.
"Ik had last van een angst- en dwangstoornis en dat beperkte mij heel erg in mijn leven. Ik durfde niet naar buiten, ik wilde niet dat mijn kinderen naar buiten gingen, ik wilde geen vieze handen krijgen en was bang dat ik ziek zou worden."
"Je kunt het zo gek niet bedenken of ik was er bang voor, echt heel vreselijk."
Sterre krijgt veel 'exposure therapy' waarbij ze blootgesteld wordt aan alles waar ze angst voor heeft.
Maar er zijn ook groepssessies, sportieve therapie en creatieve therapie. "Een hele dag therapie, tot vier uur 's middags. Dan had je tijd voor jezelf."
Ik kan dat gevoel bijna niet oproepen. Dat doet zo'n pijn.
De eerste weken waren erg lastig. Sterre voelde zich eenzaam en huilde veel.
"Ik wilde weer naar huis en had het gevoel dat ik mijn kinderen in de steek had gelaten. Terwijl ik het net deed om een betere moeder te worden."
Ze breekt even als ze terugdenkt aan die tijd in Venray. Met tranen in haar ogen vertelt ze dat het moeite kost terug te gaan naar haar gevoel.
"Ik kan het bijna niet oproepen. Dat doet zó zeer."
Misch en Masch
Ze begint te tekenen. Haar dochter kleurt de figuren op de tekening in en dan krijgt Sterre de tekeningen terug. Ze fleurt er haar hoekje in de kliniek mee op.
"Op een gegeven moment gingen we op kamp en er waren twee begeleidsters mee. Ik noemde hen in mijn hoofd Misch en Masch. Met nog een andere cliënt bedacht ik dat Misch en Masch wel de hoofdfiguren van een verhaal konden worden en zo ontstond eigenlijk het boek."
Liever luisteren naar Sterre Cnossen?
De reportage met Sterre Cnossen over haar depressie en het kinderboek dat ze maakte, is te horen op zondag 24 mei tussen 11.00 en 12.00 uur in het radioprogramma Buro de Vries. 's Avonds om 21.00 uur wordt het programma herhaald.
Misch en Masch zijn twee muisjes die allemaal avonturen beleven.
De fantasie is oneindig: Misch en Masch kunnen álles en zijn in het boek echte helden.
"kinderen zitten nu vaak achter een schermpje. Terwijl ik ze mee wil geven dat je zelf een hele wereld kunt oproepen en dat je in je hoofd van alles kunt bedenken. Met fantasie kan álles."
Meer plannen
Met Sterre gaat het nu goed. "Het schrijven en tekenen van dit boek heeft me geholpen. Ik weet nu dat ik wél wat kan, mijn zelfbeeld is veel beter."
Ze heeft ook al plannen voor nóg een boek over Misch en Masch.
"En ik wil een boek voor jongeren schrijven. Om mijn eigen verleden met pesten te verwerken."