Het kaatsen als medicijn na roerige periode voor Marten Bergsma: "Blij dat ik weer mag en kan"
De eerste vrijeformatiepartij van het nieuwe kaatsseizoen is voor Marten Bergsma de afsluiting van een roerig voorjaar. De man uit Minnertsga lag twee weken in het ziekenhuis, deed mee aan het WK in Argentinië én kaatste met de koninklijke familie.
Met Hessel Postma en nieuwe maat Erwin Zijlstra komt Bergsma zondag in Menaam tot een finaleplaats. In de eindstrijd is het partuur van Menno van Zwieten met 5-4 en 6-2 te sterk.
Er zal dit seizoen met extra aandacht naar het partuur van Bergsma worden gekeken. Vorig jaar wonnen ze, toen nog met Pieter Jan Leijenaar in plaats van Zijlstra, de PC. Bergsma werd koning.
Maar Leijenaar werd aan de kant gezet en Zijlstra, die de vorige seizoenen met Gert-Anne van der Bos en Taeke Triemstra kaatste, kwam voor hem in de plaats.
De opening van het kaatsseizoen, vorige week met de eerste afdelingspartij in Weidum en zondag met de eerste vrijeformatiepartij, volgt voor Bergsma op een hectische periode. Dat maakt dat hij nog meer naar het kaatsen toeleeft dan anders.
"Ik heb net wat meer zin in dit seizoen", geeft Bergsma toe. "Ik heb genoeg meegemaakt in de afgelopen maanden. Ik ben blij dat ik weer mag kaatsen en kan kaatsen."
Hersenenvliesontsteking
Terug naar twee maanden geleden. De 30-jarige Bergsma heeft constant hoofdpijn. "De hele dag door. Overdag, 's nachts", vertelt Bergsma. "En ik werd misselijk, moest overgeven."
Uiteindelijk laat hij ernaar kijken en belandt hij in het ziekenhuis, waar hij twee weken aan het infuus ligt. Onderzoek blijkt dat hij een hersenvliesontsteking heeft.
"Dat kan heel gevaarlijk zijn", is Bergsma zich bewust. "Maar ik was er redelijk op tijd bij. Ook al heb ik er wel wat te lang mee rondgelopen. Dan ben ik koppig en wil ik niet meteen toegeven. Het had ook anders kunnen lopen. Het besef daarvan kwam later pas."
Als Bergsma uit het ziekenhuis komt, voetbalt hij vrij snel weer bij het eerste van Minnertsga. "Dat had niet gemoeten", zegt hij met de kennis van nu. Helemaal omdat hij vlak daarna, anderhalve week nadat hij uit het ziekenhuis kwam, op het vliegtuig stapte.
Met de Nederlandse kaatsploeg reisde hij bijna dertig uur naar Argentinië om mee te doen aan het WK. "Het was achteraf wat te snel misschien. Maar een trip die je zo lang in je hoofd hebt, waar je zin in hebt en voor hebt getraind, daar doe je alles voor."
Spijt dat hij toch met TeamNL naar Zuid-Amerika is gegaan, heeft Bergsma echter niet. "Ik moest het uit mijn tenen halen qua concentratie en energielevel. Maar ik ben blij dat ik het heb meegemaakt."
Kaatsen met de koninklijke familie
Na de weken in het ziekenhuis en in Argentinië even tot rust komen, dat was er niet helemaal bij. Want de kaatsbond benaderde Bergsma om op Koningsdag in Dokkum de sport te vertegenwoordigen.
En zo stond hij opeens een balletje te slaan met Willem-Alexander en Máxima. "Dat was uniek. Heel mooi om mee te maken. Je komt niet zo vaak dicht bij die mensen in de buurt", vertelt Bergsma.
Hele gesprekken voeren met de koning of koningin zat er niet in. "En tips geven in anderhalve minuut is ook droog", lacht Bergsma. "Ik denk dat we het kaatsen mooi op de kaart konden zetten."
Dat hoopt Bergsma de komende maanden ook weer te doen op de kaatsvelden in de provincie.
Het gaat nu prima, de wedstrijden gaan uitwijzen waar ik sta en hoe het gaat.
Al is het nog wel de vraag hoe Bergsma ervoor staat na z'n hersenvliesontsteking.
"Het gaat nu prima, de wedstrijden gaan uitwijzen waar ik sta en hoe het gaat. Het hangt van de dag af. Je moet goed nadenken met wat je doet, maar in principe is mijn energie goed te verdelen."
De PC-koning van vorig jaar wil z'n hoofdblessure, laten we het zo maar noemen, in ieder geval niet als excuus gebruiken. "Als ik nu kaats, dan wil ik het niet de schuld geven. Ik ben fit genoeg."
De opslager denkt dat er, net als vorig seizoen, vier parturen om de prijzen gaan strijden. Die van Menno van Zwieten, Johan Sipma, Steven Koster en het eigen partuur.
"Dan is de vorm van de dag bepalend en hoe iedereen erin zit. Na zes tot acht wedstrijden zal er een top twee zijn", denkt Bergsma. "Ik hoop dat wij daarbij zitten."