KAART: Hoe heeft jouw dorp of wijk gestemd? Bekijk hier de uitslag voor elk stembureau
D66 is vooral populair in de grotere plaatsen in Fryslân. De PVV verliest nagenoeg overal in vergelijking met twee jaar geleden, maar blijft groot in de Friese Wouden én in veel grotere plaatsen.
Dat komt naar voren uit een analyse van Omrop Fryslân van de cijfers van alle stembureaus in de provincie.
Het CDA doet het vooral goed in het westen van de provincie en in de noordoostelijke hoek. In de Stellingwerven doet vooral de PVV het goed, maar is ook de BBB nog altijd relatief populair.
Ook in grotere plaatsen is PVV nog vaak de grootste. Van de tien grootste plekken in Fryslân, heeft de PVV in zes de meeste stemmen gekregen. Alleen in Leeuwarden (GL-PvdA), Heerenveen (D66), Dokkum (CDA) en Franeker (CDA) werd vaker op een andere partij gestemd.
Wil je van elk stembureau zien hoeveel stemmen elke partij heeft gekregen? Klik dan hier.
De kleuren op bovenstaande kaart geven een indicatie hoe Fryslân heeft gestemd, maar zeggen niet alles. Het doet er in het Nederlandse systeem namelijk niet toe wie de grootste is per stembureau. Alle stemmen in heel Nederland worden immers bij elkaar opgeteld voor een totaaluitslag.
Bovendien kan een partij bij heel veel stembureaus als tweede zijn geëindigd en dus niet met een gekleurd stipje vertegenwoordigd zijn op de kaart, maar in totaal wel veel stemmen hebben gekregen.
Ander beeld dan in 2023
De kaart geeft wel duidelijk een ander beeld dan bij vorige verkiezingen, in november 2023. Toen kleurde Fryslân voor een heel groot deel PVV-blauw. De partij van Geert Wilders is nog altijd in sommige delen van Fryslân het populairst, maar niet meer zo overheersend als twee jaar geleden.
Dit jaar overheerst geen enkele partij, want naast PVV zijn ook CDA, D66 en GL-PvdA bij meer dan veertig stembureaus als grootste uit de bus gekomen. Ook de kleuren van VVD en BBB komen nog terug.
NSC was bij de vorige Tweede Kamerverkiezingen nog bij verschillende stembureaus de grootste, maar is nu helemaal verdwenen van de kaart. Op meer dan veertig stembureaus heeft zelfs niemand een vakje op de NSC-lijst ingekleurd.
Grootste partijen
Om een duidelijker beeld te krijgen welke partij het in welke regio goed doet, is het goed om te kijken naar het percentage stemmen dat een partij heeft gekregen.
Wil je van elk stembureau zien welk percentage stemmen een partij heeft gekregen? Klik dan hier voor PVV, hier voor D66 en hier voor CDA.
Uit bovenstaande kaarten wordt duidelijk dat, hoewel D66 niet de grootste partij is geworden in Leeuwarden en Súdwest-Fryslân, de partij van Rob Jetten het in die gemeenten beter doet dan op veel andere plekken in Fryslân. Het meeste succes heeft Jetten in Offingawier: daar kreeg zijn partij 116 stemmen, wat neerkomt op ruim 30 procent.
De PVV heeft niet zoveel stemmen gekregen als twee jaar geleden, maar met name in de Friese Wouden en in de Stellingwerven heeft Wilders nog veel steun. Dat geldt ook voor een paar wijken in grotere steden, zoals Sneek en Leeuwarden.
Het CDA is na het dieptepunt van twee jaar geleden (5,3% in Fryslân) terug: de partij kreeg dit jaar 15,4% van de stemmen. De partij van Henri Bontenbal scoort vooral in dorpen, maar heeft ook in de steden Dokkum en Franeker een solide basis.