Junioren springen in IJlst de senioren voorbij: Terpstra wint weer
Het wordt zo langzamerhand een terugkerend verhaal in het fierljeppen. Junior Germ Terpstra uit Tzum won zaterdagavond de wedstrijd in IJlst. Daar sprong hij naar 20,94 meter.
Michiel Zijlstra, ook junior, kwam tot een afstand van 20,80 meter. Terpstra en Zijlstra zijn dus ook favoriet voor de Zilveren Pols, de winst bij het Fries kampioenschap van volgende week zaterdag.
"We zien onszelf niet als de favorieten hoor", zegt Zijlstra na de wedstrijd. "Het FK is altijd weer een aparte wedstrijd en dan kan er altijd van alles gebeuren. Dus dat kan alle kanten op."
Verder dan de senioren
Feit blijft wel dat beide junioren geregeld verder springen dan de senioren dit seizoen. "Ik weet ook niet hoe dat komt", zegt Terpstra. "Ik doe gewoon mijn eigen ding en blijkbaar is dat heel goed. Dus dat is heel mooi."
Met zijn sprong van 20,94 meter zorgt Germ Terpstra ook voor een opmerkelijk klassementsrecord. Hij brengt het Nederlands juniorenrecord nu op 144,60 meter. Bovendien is Terpstra nu als eerste junior verder gesprongen dan alle Friese senioren. Ysbrand Galama is de Friese recordhouder met 144,30 meter.
Het klassement bestaat uit de optelsom van de zeven beste voorrondesprongen van het seizoen.
Opvallend is dat Zijlstra en Terpstra ook vaak een record bij elkaar uit de boeken springen. Eerder brak Terpstra het juniorenrecord en een week later kwam Zijlstra daar weer overheen. Daarna verbeterde Terpstra dat record weer.
"We gunnen het elkaar ook", zegt Zijlstra. Ze zijn al jaren vrienden en hebben samen veel liefde voor het fierljeppen. "Dus als ik eens een slechte dag heb, dan ligt het aan mij. Dan kijken we niet naar elkaar."
De sprongen van Germ Terpstra en Michiel Zeilstra
Bij de senioren won Nard Brandsma met een sprong van 20,66 meter. Brandsma won dit jaar drie wedstrijden en die waren allemaal in IJlst.
Freark Kramer werd tweede met 20.25 meter. Hij verbeterde dit seizoen zijn PR al naar 21.39 meter en lijkt de grootste kanshebber bij de senioren voor de Friese titel.
De spanning zit dit jaar vooral in de klasse van de vrouwen. Daar is dit seizoen geen absolute favoriet en er wint vaak een andere naam. Zaterdagavond was dat Femke Rispens. Zij kwam tot een afstand van 16,34. Dat is een nieuw persoonlijk record, en de verste sprong van dit seizoen. Rispens is ook de regerend kampioene.
Tweede werd Sigrid Bokma, die 16,11 sprong. Dat is de op een na verste sprong tot nu toe. Bokma neemt zodoende de leiding in het klassement over van Inger Haanstra, die haar PR kortgelede op 16.06 meter zette.
Femke Rispens en Sigrid Bokma
Bij de meisjes sprong Sanne Bouwstra een nieuw persoonlijk record van 15,54 meter. Daarmee is de regerend Fries kampioene bij de meisjes ook een gevaarlijke outsider voor de Glêzen Ljepster. Dat is de wisseltrofee voor de verste sprong op het FK bij de vrouwen.
Bij de jongens ging de winst verrassend naar Riemer Zijlstra met 17,41 meter. De grote favoriet voor de Friese titel is echter Sietse Lefferts. Hij werd in IJlst tweede (17,23 meter), maar is de enige jongen met een persoonlijk record boven de 20 meter (20,48 meter).
Volgende week zaterdag is het Fries kampioenschap fierljeppen, de grootste wedstrijd van het jaar. Omrop Fryslân zendt dat vanaf 13.00 uur live uit op internet, radio en televisie.