Omrop Fryslân

Voetbalsters Oranje krijgen voortaan zelfde beloning als mannen

Sherida Spitse
© ANP
De Friese voetbalsters Sherida Spitse en Kerstin Casparij krijgen voortaan bij Oranje dezelfde financiële beloning als mannen van het Nederlands elftal. De KNVB trekt de vergoeding gelijk.
Het gaat dan om het geld dat de internationals krijgen voor onder andere naam en portretrechten. De afgelopen jaren deden andere landen dan de Amerika, Noorwegen, Engeland, Brazilië en kortgeleden Spanje al hetzelfde.
De nieuwe financiële afspraken gaan voor de vrouwen op 1 juli in, net voor het EK in Engeland.

Mindere marktwaarde

Keepster Loes Geurts uit Hichtum is blij met deze stap. "Het is fantastisch nieuws. Het heeft even geduurd, maar beter laat dan nooit. Het is een grote stap in de goede richting."
Dat het zo lang heeft geduurd, heeft volgens Geurts met twee dingen te maken. "Het verschil tussen mannen en vrouwen in het algemeen is nog wel duidelijk. Daarnaast hebben we als vrouwenploeg een hele tijd een mindere marktwaarde gehad dan de mannen."

Eerste stap

Volgens directeur Jan Dirk van der Zee uit Gorredijk is dit "een eerste stap". De KNVB hoopt dat ook toernooipremies - die bij EK's en WK's worden vastgesteld door respectievelijk de UEFA en FIFA - en zogeheten mediagelden voor vrouwen fors omhoog gaan. Het gaat dan onder meer om het geld dat binnenkomt via de verkoop van tv-rechten.
"We hebben hier met elkaar hard naartoe gewerkt en nu is het een historische stap voor het Nederlandse vrouwenvoetbal", zegt Van der Zee. "De Leeuwinnen zijn niet meer weg te denken uit het landelijke voetballandschap. We willen dat hiermee ook benadrukken."
De voetbalsters wonnen in 2017 het EK in eigen land en bereikten twee jaar later de finale van het WK. Vorig jaar deden ze voor het eerst mee aan de Olympische Spelen.

Omrop Fryslân is ook via WhatsApp te volgen. Via ons WhatsApp-kanaal sturen we je interessante berichten en video’s uit Fryslân en blijf je op de hoogte. Abonneer je hier.